Cameron Davis. Rocket Mortgage Classic. Detroit Golf Club in Detroit, Michigan, USA, 04 July 2021. EPA/TANNEN MAURY Dostawca: PAP/EPA.

Australijczycy najlepsi po obu stronach Atlantyku

W niedzielę po swoje pierwsze trofeum PGA TOUR sięgnął mistrz Australian Open – Cameron Davis, a po drugie trofeum European Tour – znany z popisów w Dubaju – Lucas Herbert!

Ostatnio taka sytuacja miała miejsce w  styczniu ubiegłego roku, kiedy Australijczycy rządzili zarówno na PGA TOUR, jak i na European Tour. Lucas Herbert zwyciężył wówczas w Omega Dubai Desert Classic, zdobywając swoje pierwsze trofeum European Tour, a weteran Marc Leishman w Farmers Insurance Open wygrał po raz piąty na PGA Tour. W dodatku feta australijskiego golfa wypadła wtedy akurat w Dniu Autralii!

 

Ostatni wielki triumf dwóch Australijczyków miał miejsce pod koniec kwietnia tego roku, podczas drużynowego Zurich Classic of New Orleans. W rozgrywanym na polu TPC Louisiana turnieju triumfował australijski duet w składzie: Cameron Smith i Marc Leishman. Dla 27-letniego Camerona był to dopiero trzeci triumf PGA TOUR, a dla Marca – starszego o dekadę kolegi, już szósty.

Cam Davis nie trafił wczoraj puttów na zwycięstwo na każdym z pięciu dołków dogrywki! 26-letni Australijczyk zwyciężył dopiero, kiedy Troy Merritt nie trafił swojego putta na para, na przedłużenie dogrywki.

Jeżeli komuś wydaje się, że pięć dołków playoff to dużo, najlepiej przypomnieć sobie co wyprawiało się tydzień temu. W turnieju Travelers Championship dopiero po ośmiu dołkach dogrywki najlepszy był Harris English, pokonując Kramera Hickoka. Była to druga najdłuższa dogrywka w historii PGA TOUR.

W turnieju Rocket Mortgage Classic tak zacięcie walczyło aż trzech graczy, oprócz Camerona i Troya, był też Joaquin Niemann, który na 72 dołkach nie zrobił ani jednego bogey’a, co uczynił po raz pierwszy właśnie na dołku no.73, odpadając tym samym z dalszej rywalizacji!

Miejsce czwartym podzielili się: Alex Noren i Hank Lebioda.

Do tej pory największym sukcesem Davisa było zwycięstwo w 2017 roku w Australian Open, gdzie pokonał jednym uderzeniem Szweda Jonasa Blixta i Australiiczyka Matta Jonesa.

*

Lucas Herbert zwyciężył w Dubai Duty Free Irish Open prowadząc po każdej rundzie, notując w niedzielę 68 uderzeń i pokonując swojego najbliższego konkurenta trzema oczkami.

Zdobył tym samym swoje drugie trofeum European Tour i bilet, na rozpoczynający się za dwa tygodnie The Open – rozgrywany tym razem nie w Szkocji, a w angielskim Royal St. Georges.

Poprzednio wygrywał ponad rok temu, podczas rozgrywanego w styczniu 2020 roku – Dubai Desert Classic.

Podsumowując swój najnowszy sukces powiedział: „To takie trochę moje spełnienie. Byłem tutaj w dołku dwa lata temu, a teraz właśnie tu zwyciężyłem. To bardzo satysfakcjonujące”.

Drugi był Szwed – Rikard Karleberg, a trzeci Amerykanin Johannes Veerman.

Lucas przesunął się na pozycję 54 na świecie i podskoczył dynamicznie, o 118 pozycji w rankingu Race to Dubai, na miejsce osiemnaste. Wkrótce zagra w swoim drugim The Open, po raz siódmy w turnieju wielkoszlemowym.

 

W tym tygodniu zapraszamy na turniej Rolex Series – abrdn Scottish Open, z udziałem Adriana Meronka i John Deere Classic.

 

Aberdeen Standard Investments Scottish Open i John Deere Classic w Golf Channel Polska 

Czwartek i piatek:

Aberdeen Standard Investments Scottish Open                    R1 i R2        19:00–22:00 – RELIVE

John Deere Classic                   R1 i R2       22:00–00:00 – LIVE

Sobota i niedziela:

Aberdeen Standard Investments Scottish Open                    R3 i R4        14:30–18:30 – LIVE

John Deere Classic                    R3 i R4       21:00–00:00 – LIVE

Komentuje: Jacek Person

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni