Marc Leishman&Cameron Smith EPA/MARK DADSWELL AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT Dostawca: PAP/EPA.

Australijczycy najlepsi w Zurich Classic of New Orleans

W rozgrywanym dopiero po raz czwarty w formule drużynowej Zurich Classic tym razem zwyciężył duet przebojowych Australijczyków, w składzie: Cameron Smith i Marc Leishman. Dla 27-letniego Camerona  był to dopiero trzeci triumf PGA TOUR, a dla Marca – jego starszego o dekadę kolegi, już szósty.

Cameron dobrze wiedział jak wygrywać na TPC Louisiana – w końcu był pierwszym triumfatorem tego turnieju w formule drużynowej, kiedy w 2017 roku zwyciężał tam razem ze Szwedem Jonasem Blixtem.

Australijsko – szwedzka para potrzebowała wtedy dodatkowego dnia, żeby przypieczętować historyczne zwycięstwo. Wszystko mogło zakończyć się już w niedzielę, gdyby nie niesamowite trafienie Kevina Kisnera, w zapadających ciemnościach, wprost do dołka z prawie 30 metrów! Tym samym duet Kevin Kisner&Scott Brown, w ostatnim możliwym momencie wskoczył do dogrywki, która z powodu wcześniejszej burzy i zapadających ciemności musiała odbyć się dopiero w poniedziałek rano.Po trzech pierwszych dołkach, na których wszyscy uparcie grali pary, na kolejnym z nich, Cameron zagrał wedgem niecały metr od flagi, skąd oczywiście trafił zwycięskie birdie, dające mu pierwszą wygraną na PGA TOUR, a jego 33 – letniemu bardziej doświadczonemu partnerowi – już trzeci triumf w lidze.

Do drugiego triumfu Camerona również niezbędna była dogrywka. W 2020 roku w Sony Open, na pierwszym dołku  playoff uległ mu weteran Brendan Steele. Jego trzecia wygrana również nie obeszła się bez dogrywki.

Marc Leishman ostatnio wygrywał również w ubiegłym roku – podczas Farmers Insurance Open. Po ponad dwóch dekadach starań i dwóch drugich miejscach, wreszcie zwyciężył na słynnym Torrey Pines. Dokonał tego w imponującym stylu, wyrównując rezultatem 65 najniższy wynik rundy finałowej zwycięzcy, od czasu pierwszej renowacji pola, przed 2001 US Open. 36-letni weteran, 28 w Rankingu Światowym przystępował do niedzielnej rozgrywki, tracąc cztery uderzenia do Jona Rahma, który jednak roztrwonił całą przewagę już na pięciu pierwszych dołkach. Na drugiej dziewiątce Hiszpan wziął się do pracy, grając ostatnie sześć dołków na (-5), kończąc drugą dziewiątkę w 31. Rahmbo mógł jeszcze wywalczyć dogrywkę, gdyby tylko udało mu się zagrać eagla na ostatnim dołku. Popisał się bajecznym strzałem, lądując po zagraniu woodem na końcu greenu, 18 metrów od dołka. Było to prawie dokładnie w tym samym miejscu, gdzie trzy lata temu, kiedy trafił putt dający mu pierwszą wygraną PGA Tour. Tym razem się nie udało, piłka zatrzymała się przed dołkiem, a Jon musiał zadowolić się drugą pozycją w klasyfikacji.

Australijczycy triumfowali na pierwszym dołku dogrywki, pokonując parę południowoafrykańskich triumfatorów wielkoszlemowych – Louisa Oosthuizena i Charal Schwartzela. Rozgrywany w formule foursome pierwszy dołek dogrywki rozstrzygnął się w zasadzie już po uderzeniu Louisa z tee, kiedy jego piłka powędrowała do wody po prawej stronie. Smith i Leishman zagrali tam spokojnego para, a Louis nie trafił 330 centymetrowego putta na przedłużenie rozgrywki.

Cameron tak opisywał trudy niedzielnej batalii: „Warunki były naprawdę trudne. Powrotna dziewiątka była brutalna, ale daliśmy radę”.

Australijczycy dostali się do dogrywki dzięki świetnej rundzie -2, rozgrywanej w raczej nie najłatwiejszym formacie foursome, gdzie na drugiej dziewiątce zanotowali trzy bogeye i dwa birdie. Para z RPA prowadziła przed rundą finałową jednym uderzeniem.

Trzecie miejsce, z uderzeniem straty do liderów zajęli Richy Werenski i Peter Uihlein.

 

W tym tygodniu zapraszamy na Valspar ChampionshipTenerife Open, gdzie po świetnym piętnastym miejscu na Gran Canarii ponownie wystąpi Adrian Meronk. 

golfchannel.pl/?news=gran-canaria

Tenerife Open i Valspar Championship w Golf Channel Polska 

Czwartek:

 Tenerife Open – runda 1 (LIVE) 18:00 – 20:00

 Valspar Championship – runda 1 (LIVE) 20:00 – 23:00

Piątek, 30 kwietnia:

 Tenerife Open – runda 2 (RE-LIVE) 19:00 – 21:00

Valspar Championship – runda 2 (LIVE) 21:00 – 00:00

Sobota:

Tenerife Open – runda 3 (LIVE) 15:00 – 19:00

PGA TOUR: Valspar Championship – runda 3 (LIVE) 21:00 – 00:00

Niedziela:

European Tour: Tenerife Open – finał (LIVE) 14:30 – 18:30

Valspar Championship – finał (LIVE) 21:00 – 00:00

 

 

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni