Adrian Meronk. Australian Open. Fot. Stuart Beck

Australian Open

W czwartek 1 grudnia rozpocznie się ISPS Handa Australian Open. Adrian Meronk zagra z Cameronem Smithem. Na polach Victoria Golf Club i Kingston Heath Golf Club niedaleko Melbourne równolegle odbędzie się rywalizacja kobiet i mężczyzn oraz golfistów z niepełnosprawnościami.

 

LIVESCORING TUTAJ

 

Czwartek i piątek:
DP World Tour: ISPS Handa Australian Open – runda 1 i 2 (RE-LIVE) 17:00 – 19:30
PGA TOUR: Hero World Challenge – runda 1 i 2 (LIVE) 19:30 – 22:30
Sobota i niedziela:
ISPS Handa Australian Open – runda 3 i 4 (RE-LIVE) 10:00 – 14:00
Hero World Challenge – runda 3 i 4 (LIVE) 19:00 – 23:00

https://twitter.com/DPWorldTour/status/1597942270644330496?s=20&t=vQn_k2PK6VRE3q9IO9Vegw

Tegoroczny Australian Open zgromadzi światową śmietankę profesjonalnego golfa. Będzie to pierwszy krajowy turniej Open rozgrywany przez kobiety i mężczyzn w tym samym czasie i na tych samych polach. Pomimo tego, że rywalizacja będzie rozdzielna, to organizatorzy zadbali o równy fundusz nagród dla obu płci. Na tablicach wyników zobaczymy zasłużone dla australijskiego golfa nazwiska.

Cameron Smith, Adam Scott i Karrie Webb na starcie

Zagrają między innymi: Cameron Smith, Adam Scott, Marc Leishman, Geoff Ogilvy, Karrie Webb, Ryan Fox, triumfatorka AIG Women’s Open Ashleigh Buhai, Hannah Green, czy Gabriela Ruffles.

https://twitter.com/DPWorldTour/status/1597536738540654592?s=20&t=vQn_k2PK6VRE3q9IO9Vegw

Pojawi się utalentowane rodzeństwo Minjee i Min Woo Lee.

Min Woo ma na swoim koncie dwa tytuły DP World Tour, wygrywając Vic Open i Scottish Open w ostatnich latach. Jego występy w Majorach w 2022 roku dały mocny sygnał tego, co może czekać utalentowanego gracza z Perth – w kwietniu zajął 14. miejsce w turnieju Masters i 21. miejsce w 150. Otwartych Mistrzostwach w St Andrews w lipcu.

Rodzeństwo Lee rozpoczęło swoje kariery, zdobywając tytuły US Junior Amateur – Minjee w 2012 i Min Woo w 2016 roku, zgarniając tytuły Vic Open – Minjee w latach 2014-18 i Min Woo w 2019 roku. i oboje są szkoleni przez Ritchiego Smitha w Royal Fremantle.

Minjee Lee – aktualna mistrzyni US Women’s Open

Była stypendystka Karrie Webb, Minjee, zajmuje obecnie czwarte miejsce na świecie, wygrywając turnieje wielkoszlemowe w obu ostatnich latach na, w tym zwyciężyła w Pine Needles Golf Club w Karolinie Północnej w czerwcu tego roku na US Women’s Open!

26-latka nigdy nie wygrała Australian Open kobiet, mimo że wielokrotnie walczyła o najwyższe lokaty. W ośmiu próbach jej najlepszym wynikiem była trzecia pozycja na polu Royal Adelaide w 2017 roku.

Lucas Herbert zagra dla chorej mamy

Ulubieniec gospodarzy Lucas Herbert jest zdeterminowany, by przezwyciężyć kontuzję pleców i dobrze wypaść w tym tygodniu, aby móc stanąć przed kamerami telewizyjnymi dla swojej mamy.

Meredith Herbert podróżowała po świecie, gdy kariera jej syna nabierała rozpędu, ale po niedawnej diagnozie raka piersi będzie musiała oglądać go w telewizji. Lucas przyznaje, że świadomość, że mama będzie śledzić jego postępy z sofy, daje mu dodatkową motywację.

„To się stało w ciągu ostatnich kilku miesięcy. To smutne patrzeć, jak twoi rodzice przechodzą przez takie rzeczy, ale ona jest bardziej uparta ode mnie, więc wiem, że przejdzie przez wszystko i w pewnym momencie dotrze do celu. Mój tata jest dla niej wielkim wsparciem. Wiem, że w domu zrobi więcej, niż by chciała, więc to trochę zmniejsza presję i sprawia, że ​​czuję się trochę bardziej swobodnie.”

Obrońca Tytułu zagra z Meronkiem

W 2020 roku wśród kobiet zwyciężyła Koreanka Inbee Park, ale podczas tegorocznej edycji nie przystąpi do obrony tytułu. Z uwagi na pandemię ostatnie Australian Open dla mężczyzn odbyło się w 2019 roku, więc obrona tytułu należeć będzie do grającego podczas pierwszej rundy z Meronkiem, Australijczyka Matta Jonesa.

Zagrają też golfiści z niepełnosprawnościami

Oprócz zawodowych golfistów na arenie w osobnym turnieju zobaczymy także światową czołówkę golfistów z niepełnosprawnościami. Australian All Abilities Championship zbierze dwunastu najwyżej punktowanych graczy z międzynarodowego rankingu WR4GD. Pośród nich znajdzie się obecny numer 1 na świecie, 24-letni Anglik Kipp Popert, u którego zdiagnozowane spastyczną diplegię – obustronnym porażeniem spastycznym kończyn. Wystąpi także jego rówieśnik cierpiący na rzadki genetycznie uwarunkowany zespół wad wrodzonych Ellisa-van Crevelda, Irlandczyk Brendan Lawlort, który jest pierwszym golfistą z niepełnosprawnościami, który wziął udział w turnieju DP World Tour.

Australian All-Abilities Championship także miało dwuletnią przerwę, w 2019 drugi sezon z rzędu triumfował Szwed Johan Kammerstad, który w tym roku postara się podnieść puchar po raz trzeci. Na liście startowej znajdziemy także cierpiącą na mózgowe porażenie lewej strony ciała golfistkę Mette Wegge Lynggaard, czyli Dunkę która powróciła do gry w golfa po dziesięciu latach przerwy, a w wolnym czasie, jako wolontariusz, uczy pływać osoby z niepełnosprawnościami.

Golf Australia szeroko angażuje się w popularyzację golfa wśród takich osób. W Australii istnieje ponad sześć organizacji golfowych dla graczy z różnymi problemami zdrowotnymi, a wraz z organizacją z Nowej Zelandii Golf Australia co roku tworzą dla nich kalendarz turniejów o różnych poziomach rywalizacji.

Arena mistrzostw

Victoria Golf Club i Kingston Heath Golf Club położone są w regionie Melbourne Sandbelt, niedaleko miasta Cheltenham w stanie Wiktoria, znanego z piaszczystej gleby i fantastycznych pól golfowych. Łącznie na obu obiektach odbyło się dziesięć edycji Men’s Australian Open i cztery edycje Women’s Australian Open. Victoria i Kingston Heath uznawane są za jedne z najlepszych pól w kraju, oba charakteryzują się sporą liczbą ciekawie ukształtowanych bunkrów, jednak pod tym względem najbardziej doceniane przez golfistów jest Kingston Heath. W Victoria Golf Club dodatkowym utrudnieniem są liczne drzewa, które zmuszają graczy do strategicznej gry.

Kiedy zagra Polak?

Adrian Meronk rozpocznie grę o godz. 12:05 – 02:05 czasu polskiego w towarzystwie dwóch Australijczyków. Pierwszą rundę Australian Open rozegra z Cameronem Smithem, czyli triumfatorem 150. The Open i Fortinet Australian PGA Championship z ubiegłego tygodnia oraz Mattem Jonesem, zwycięzcą Emirates Australian Open z 2019 roku.

Australian Open. Runda I. Adrian Meronk, Cameron Smith, Matt Jones

Czwartek i piątek:
DP World Tour: ISPS Handa Australian Open – runda 1 i 2 (RE-LIVE) 17:00 – 19:30
PGA TOUR: Hero World Challenge – runda 1 i 2 (LIVE) 19:30 – 22:30
Sobota i niedziela:
ISPS Handa Australian Open – runda 3 i 4 (RE-LIVE) 10:00 – 14:00
Hero World Challenge – runda 3 i 4 (LIVE) 19:00 – 23:00
Komentuje: Jacek Person.

 

Źródło: european.com i PZG/Matylda Kuna

Zdjęcia: Stuart Beck

 

Przygotowała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni