Ashleigh Buhai of South Africa. ISPS Handa women’s Australian Open 2022. Victoria Golf Club in Melbourne, Australia, 04 December 2022. EPA/CON CHRONIS AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT Dostawca: PAP/EPA.

Ashleigh Buhai wygrywa ShopRite LPGA Classic

Zwycięstwem Ashleigh Buhai zakończył się turniej ShopRite LPGA Classic rozgrywany w Galloway obok Atlantic City w stanie New Jersey. Zawodniczka z RPA została pierwszą golfistką, która w 2023 roku wygrała na LPGA Tour i Ladies European Tour.

leaderboard

Ashleigh Buhai

Ashleigh Buhai na ostatnią rundę wchodziła z trzema uderzeniami straty do Dani Holmqvist. Szybko jednak wyprzedziła zarówno Szwedkę, jak i będącą z nią w parze wiceliderkę po 36 dołkach, Hyo Joo Kim. Na chwilę Koreanka zrównała się z zawodniczką z RPA, jednak wobec bogeya na dwunastym dołku i birdie Buhai na dołku trzynastym znów dzieliły je dwa uderzenia. Na 17. dołku Kim zagrała birdie, na które Buhai odpowiedziała birdie na dołku ostatnim. Koreanka potrzebowała zatem eagle’a na zakończenie rundy, aby doprowadzić do dogrywki.

Warto pamiętać, że kiedy w grudniu ubiegłego roku Adrian Meronk wygrywał swój drugi tytuł DP World Tour w Australian Open, równolegle do mężczyzn rywalizowały również kobiety oraz golfiści z niepełnosprawnościami. Ashleigh sięgnęła w Victoria Golf Club po tytuł mistrzyni ISPS Handa Women’s Australian Open. Turniej kobiecy rozgrywany był wtedy pod auspicjami WPGA Tour of Australasia.

Drugie trofeum LPGA

Najnowsza wygrana była dopiero drugim zwycięstwem na LPGA Tour. Pierwszym był ubiegłoroczny triumf na AIG Women’s Open. W wieku 34 lat i 11 miesięcy jest ona najstarszą tegoroczną triumfatorką na LPGA Tour.

„To wielka sprawa. Moim celem w tym roku było zwycięstwo w USA. Jeszcze tutaj nie wygrałam. Jestem z siebie bardzo dumna, że to odhaczyłam”.

Po zwycięstwie Ashleigh wskazywała wizytę długoletniego trenera swingu Douga Wooda w październiku 2021 roku jako początek jej zmiany. Wood nie mógł znaleźć żadnych problemów technicznych i skontaktował ją z trenerem mentalnym, Duncanem McCarthym.

„Myślę, że doszłam do punktu, w którym byłam dojrzalsza w swojej karierze. Czułam, że powinnam osiągnąć więcej do tego czasu i nakładałam presję na siebie. Mam 34 lata, więc chcę mieć rodzinę. Te rzeczy siedzą z tyłu naszych umysłów, o których nikt tak naprawdę nic nie wie. Nie zdajesz sobie sprawy, jakie spustoszenie to powoduje. COVID, niemożność powrotu do Republiki Południowej Afryki, zobaczenie moich przyjaciół i rodziny, również było naprawdę trudne. Więc w pewnym sensie wykorzystaliśmy to wszystko, sprawiliśmy, że Ashleigh, jako osoba, znów poczuła się lepiej”.

Presja

Presji związanej z szansą na pierwszy triumf w cyklu nie wytrzymała za to Holmqvist – Szwedka przeszła na zawodowstwo w 2012 roku, ale występ na polu Seaview był dopiero jej drugim, który zakończyła w czołowej dziesiątce na LPGA Tour. Okrasiła go jednak wspaniałym puttem na birdie, który dał jej awans z miejsca piątego dzielonego z sześcioma zawodniczkami na miejsce czwarte, dzielone tylko z Nanną Koerstz Madsen. Dani wygrała tym samym dwukrotność tego, co zarabia średnio w rok, odkąd przeszła na zawodowstwo.

Meijer LPGA Classic

W przyszłym tygodniu golfistki zagrają w Meijer LPGA Classic – już w klasycznym, czterodniowym formacie. Za dwa tygodnie natomiast rozegrany zostanie drugi w tym roku turniej wielkoszlemowy – KPMG Women’s PGA Championship.

 

TRANSMISJE

Czwartek, piątek, sobota:  

LPGA Tour: Meijer LPGA Classic For Simply Give – runda 1, 2, 3 (LIVE) 21:00 – 00:00

 

Niedziela, 18 czerwca:

Meijer LPGA Classic For Simply Give – finał (LIVE) 19:00 – 22:00

Komentują: Krzysztof Rawa i Mateusz Kniaginin

 

Zapraszamy.

 

Napisali: Wojtek Nowakowski i Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni