Adrian Meronk, Mateusz Gradecki, fot: mitukiewicz.pl

Andaluzyjskie wyzwanie-rozstrzygnięcia.

W piątek zakończyła się faza stroke play Andalucia Costa del Sol Match Play 9. Adrian Meronk, po świetnej drugiej rundzie 67, awansował z szóstej pozycji do fazy match play. Gradi już nie gra w turnieju.

Andalucia Costa del Sol Match Play 9 to jedyny w swoim rodzaju turniej w kalendarzu Challenge Tour, łączący dwa golfowe światy: dwudniowe rozgrywki na liczbę uderzeń z dwudniowymi potyczkami meczowymi, do których przystępuje tylko 64 najlepszych zawodników z pierwszej fazy.

Piątkowa, druga runda na polu Valle Romano Golf nie wystarczyła, żeby rozstrzygnąć kto gra dalej, a kto wraca do domu. Z grupy dwunastu zawodników z wynikiem +2, odpaść musiał jeden z nich! W tym celu przeprowadzono nietypową, raczej liczną dogrywkę, toczącą się w kółko na dziewiątym dołku, par 3.

 

 

Pechowcem, który był tak blisko dalszej gry, okazał się Felipe Aguilar z Chile. Odpadł on na trzecim dołku, na którym zagrał bogeya, przeciwko parom dwóch oponentów: Hiszpana Juana Sarasti i Włocha Francesco Laporta.

W szczęśliwej jedenastce znalazło się kilku znanych zawodników, m.in.: brat wielkiego Brooksa– Chase Koepka, Włoch z dogrywki – Francesco Laporta, czy często pojawiający się na polskich fairwayach Czech – Filip Mruzek.

Z wynikiem (-5) liderem do dwóch rundach jest Hiszpan – Sebastian Garcia Rodriguez. 

 

 

***

Tak naprawdę Mateusz Gradecki pogrzebał swoje szanse w tym turnieju w pierwszej rundzie, a zwłaszcza na swojej drugiej dziewiątce, gdzie zagrał wynik +5, zawierający dwa double, dwa bogeye i jeden birdie. Nie pomogła zagrana na par pierwsza dziewiątka, ani ustrzelony tam imponujący eagle: „Koniec pierwszej rundy mnie ostatecznie załatwił. Mieliśmy bardzo wietrzne warunki, które lubię, ale niestety to jeszcze nie by mój turniej. Moja gra idzie jednak w dobrym kierunku. Widzę wiele pozytywów, jednak czystsze, nie zawierające doubli rundy to podstawa!”

Drugiego dnia Gradeusz grał dużo lepiej, jednak strat z pierwszego nie dało się odrobić. „Teraz już nie mogę doczekać się Polish Open, na który jestem bardzo dobrze nastawiony. Poza tym, mam już dość nieprzechodzenia przez cut i biorę się do grania.”

W Polish Open Gradi zagra tam na dość dobrze znanym sobie polu … Gradi Golf Club!

#GoGradi!

***

Adrian Meronk po rundach 72 i 67 awansował do 1/32 fazy match play. Zwłaszcza drugą rundę rozegrał rewelacyjnie, trafiając w piątek pięć birdie i tylko jednego bogeya: „Grało się bardzo solidnie, popełniałem mało błędów i zaliczyłem dużo dobrych strzałów. ”Taka gra zapewniła Adrianowi wysokie rozstawienie w fazie match play.

W pierwszej rundzie jego przeciwnikiem będzie Francuz Joël Stalter, zwycięzca na Challenge Tour z 2016 roku, kiedy po trzyosobowej dogrywce triumfował w Swedish Challenge. Rok później próbował swoich sił w US Open, w którym jednak nie przeszedł przez cut.

***

Pierwszy mecz Adriana rozpoczyna się z pierwszego dołka, wcześnie rano, o godzinie 8,40. Mecze rozgrywane są tylko na dziewięciu dołkach więc sytuacja będzie zmieniała się bardzo dynamicznie.

 

Rozstrzygnięcia, czyli ciąg dalszy nastąpił…

 

Adrian rozegrał w sobotę dwa następujące po sobie mecze.  W 1/32 finału pokonał on na dziewiątym dołku Francuza Joëla Staltera 1UP.  Podczas tego krótkiego pojedynku zdążył trafić od niechcenia cztery birdie, przeciwko jednemu swojego przeciwnika!

 

 

W 1/16 finału miała miejsce prawdziwa batalia! Adrian pojedynkował się zawzięcie z Anglikiem Chrisem Hansonem w najdłuższym meczu rozegranym tego dnia! Adriano podczas tej batalii trafił pięć birdie, po czwartym dołku prowadził nawet 2UP i do samego końca albo prowadził, albo remisował, nie będąc ani razu w defensywie.

Wszystko zakończyło się dopiero na dołku dwunastym, gdzie jeden błąd kosztował naszego Asa przegraną, a par wystarczył do zwycięstwa Anglika: „Ogólnie było dużo dobrego grania. Jeden zły strzał zadecydował, że przegrałem drugi mecz. Grało mi się bardzo dobrze, więc żałuję, że tak szybko odpadłem. W niedzielę lecę już do Włoch na kolejny turniej Challenge Tour.”

 

 

Adriano zakończył turniej na pozycji osiemnastej i awansował o jedno oczko w rankingu Challenge Tour, na miejsce jedenaste!

***

Zwycięzcą turnieju został Norweg Eirik Tage Johansen. który pokonał w finale Francuza Ugo Cossauda 2&1. Gratulujemy!

 

 

Adrianowi gratulujemy świetnej gry aktualnie dającej przepustkę do przyszłorocznego European Tour pozycji w rankingu.

Od czwartku #KIBICUJEMY podczas Italian Challenge Open Eneos Motor Oil, rozgrywanym w Terre Dei Consoli Golf Club. 

 

#GoMeronk!

 

WYNIKI Andalucia Costa del Sol Match Play 9

LIVESCORING Italian Challenge

 

***

 

Wrażeniami dzielili się: Joanna Meronk, Adrian Meronk, Mateusz Gradecki.

Fotos: Adam Mitukiewicz.

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni