Lee Westwood i Rory McIlroy

Abu Dhabi HSBC Championship i The American Express

W tym tygodniu pokażemy dwa turnieje z dwóch odległych zakątków świata: Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i okolic La Quinta w Kalifornii. Będziemy na The American Express i Abu Dhabi HSBC Championship.

 

Plan transmisji i retransmisji w tym tygodniu:

 

Czwartek i piątek:

European Tour: Abu Dhabi HSBC Championship – runda 1 i 2 (RE-LIVE)

20:00 – 22:00

PGA TOUR: The American Express – runda 1 i 2 (LIVE)

22:00 – 1:00

 

Sobota i niedziela:

European Tour: Abu Dhabi HSBC Golf Championship – runda 3 i 4 (LIVE)

10:00 – 14:00

PGA TOUR: The American Express – runda 3 i 4 (LIVE)

22:00 – 1:00

Komentuje: Jacek Person.

W niedzielę wieczorem, gościem w studio komentatorskim będzie Marek Sowa,

Przewodniczący Rady Nadzorczej Golf Channel Polska i członek klubu PGA West

 

Obraz może zawierać: niebo, chmura, trawa, drzewo, na zewnątrz, przyroda i zbliżenie

 

Abu Dhabi HSBC Championship

W Abu Dhabi tytułu bronić będzie Golfista Roku European TourLee Westwood, który zwyciężając rok temu, dokonał nieprawdopodobnego wyczynu, notując przynajmniej jedną europejską wygraną w czterech różnych dekadach. To naprawdę imponująca statystyka. Wszystko zaczęło się w 1996 roku, kiedy podczas Scandinavian Masters triumfował po raz pierwszy na European Tour.

 

https://twitter.com/EuropeanTour/status/1219333774988562435?s=20

 

Lee ukończył turniej z wynikiem 19 uderzeń poniżej par, dwa strzały przed swoimi angielskimi kolegami Tommy Fleetwoodem i Matthew Fitzpatrickiem oraz Amerykaninem Victorem Perezem. Piąty, z uderzeniem straty, był Louis Oosthuizen, a na szóstej pozycji, dalej o kolejne uderzenie uplasowali się Ross Fisher i Shaun Norris.

 

 

Było to jego pierwsze zwycięstwo w Abu Dhabi i jednocześnie druga z rzędu wygrana w turnieju Rolex Series, po Nedbank Golf Challenge. Lee został też najstarszym triumfatorem turnieju tej serii. Od jego pierwszej wygranej European Tour minęło dokładnie 23 lata, 5 miesięcy i 16 dni. Po wszystkim Westy, obudził się w poniedziałek z potężnym kacem.

 

https://twitter.com/WestwoodLee/status/1219121002053099520?s=20

 

W Abu Dhabi Golf Club, na pierwszym tegorocznym turnieju European Tour zagrają następujący gracze z TOP 50 rankingu światowego:

3. Justin Thomas
6. Rory McIlroy
10. Tyrrell Hatton
16. Matthew Fitzpatrick
19. Tommy Fleetwood
33. Victor Perez
34. Shane Lowry
35. Christiaan Bezuidenhout
36. Lee Westwood
37. Justin Rose
42. Bernd Wiesberger
48. Ian Poulter
50. Matt Wallace

 

 

Adrian Meronk dzień przed turniejem jest DRUGI na liście rezerwowej, przesuwając się z pozycji siódmej. Rok temu zaczynał od piątego miejsca rezerwowego i ostatecznie zagrał w turnieju, nie przechodząc jednak przez cut. Nadzieje na występ Polaka teoretycznie możemy mieć do momentu rozpoczęcia gry przez ostatnią czwartkową grupę.

 

THE AMERICAN EXPRESS

Po drugiej stronie globu odbędzie się The American Express, klasycznie rozgrywany na trzech różnych polach, zlokalizowanych w Kalifornii, w pustynnej Dolinie Coachella. W tym roku z powodu pandemii i tego, że turniej nie odbędzie się z udziałem amatorów, gra toczyć będzie się tylko na dwóch polach.

Przez pierwsze trzy dni zwykle rywalizowano równolegle na polach: Nicklaus Tournament Course at PGA WestStadium Course at PGA West i La Quinta Country Club. Tym razem z rozgrywki wypadła La Quinta. Natomiast runda finałowa, tradycyjnie odbędzie się tylko na polu głównym – legendarnym PGA West Stadium Course, zaprojektowanym przez genialnego Pete’a Dye’a i zlokalizowanym w słynnym kurorcie – La Quinta.

 

 

Gospodarzem turnieju będzie Phil Mickelson. W Kalifornii pojawią się gracze z TOP 50 rankingu światowego:

 • 9. Patrick Cantlay
 • 11. Patrick Reed
 • 12. Brooks Koepka
 • 15. Matthew Wolff
 • 18. Sungjae Im
 • 20. Tony Finau
 • 24. Abraham Ancer
 • 26. Paul Casey
 • 32. Scottie Scheffler
 • 38. Kevin Na
 • 39. Gary Woodland
 • 46. Brendon Todd

 

 

Obrońcą tytułu będzie Andrew Landry. Dwa lata po tym jak przegrał w tym samym miejscu w dogrywce z Jonem Rahmem, tym razem zwyciężył z dwoma uderzeniami przewagi nad Meksykaninem Abrahamem Ancerem. Andy prowadził z ogromną przewagą sześciu uderzeń nad Ancerem i Scottie Schefflerem, po trafieniu krótkiego putta na dwunastym greenie. Później zaliczył bogeye na kolejnych trzech dołkach, podczas gdy grający dwie grupy przed nim Ancer atakował, trafiając birdie na dołkach 14, 16 i 17. Na trzy dołki przed końcem okazało się, że Landry i Ancer remisują. W tym krytycznym momencie, niedawny lider zdołał jakimś cudem opanować nerwy i przystąpił do kontrataku, grając fantastycznie trzy ostatnie dołki i uzyskując tam par i dwa birdie na koniec.

 

 

Landry zdecydowanie nie był faworytem turnieju, przystępując do niego po niezbyt udanym początku sezonu, gdzie w ośmiu turniejach przeszedł przez cut tylko raz. Było to jego drugie zwycięstwo PGA TOUR, po wygranej w Valero Texas Open z 2018 roku, gdzie również triumfował z dwupunktową przewagą, nad dwoma graczami, wśród których znaleźli się Amerykanie Trey Mullinax i Sean O’Hair.

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni