Brittany Lang EPA/KAMIL KRZACZYNSKI Dostawca: PAP/EPA.

72.US WOMEN’S OPEN w Golf Channel Polska!

W Golf Channel Polska pojawią się najlepsze golfistki świata, rywalizujące w najważniejszym kobiecym  turnieju golfowym – US Women’s Open, najstarszym z pięciu turniejów wielkoszlemowych pod auspicjami LPGA Tour. Pozostałe cztery Szlemy to: ANA Inspiration, Women’s PGA Championship, Women’s British Open i The Evian Championship.

US Women’s Open po raz pierwszy rozegrany został w 1946 roku. Turniej odbywa się on na początku lipca i jest trzecim w kolejności kobiecym majorem. Rywalizacja toczy się tutaj o prestiż oraz największą nagrodę pieniężną w kobiecym golfie.  W tym roku pula nagród to okrągłe $5 milionów, z czego dla zwyciężczyni przypada  $900 000!

Co ciekawe, w przeciwieństwie do męskiej rywalizacji, gdzie US Open i każdy turniej wielkoszlemowy uznawany jest zarówno przez PGA Tour oraz European Tour , kobiecy US Open uznawany jest tylko przez LPGA Tour. Ladies European Tour nie sankcjonuje Majorów, które odbywają się za oceanem.

Turniej początkowo zdominowany był całkowicie przez zwyciężczynie z USA. Od 1964 roku, przez 41 edycji tylko trzykrotnie nie wygrywały Amerykanki. W 1987 roku wygrała legendarna Angielka- Laura Davis. Od tamtej pory proporcje zdecydowanie się wyrównały i przez kolejne 10 edycji, tylko sześciokrotnie wygrywały Amerykanki, a czterokrotnie Europejki. Z kolei od wygranej Se-ri Pak w 1998 roku, nastała era dominacji Koreanek, które od tamtej pory zwyciężały jeszcze ośmiokrotnie!

W 72.US Women’s Open do rywalizacji stanęło 156 najlepszych golfistek świata, w tym 21 najlepszych amatorek, z których każda mogła odcisnąć swoje piętno na tym turnieju. Turniej rozegrany został w Bedminster, na polu Trump National, co niosło za sobą pewne konsekwencje, związane z obowiązkowym pojawieniem się w specjalnej pilnie strzeżonej i usytuowanej przy 16-tym tee- loży Prezydenta Trumpa. Ta szeroko komentowana wizyta oczywiście musiała wywołać potężne zamieszanie, powodując między innymi to, że w pewnym momencie sobotnich rozgrywek, głównym bohaterem nie były zawodniczki.

W turnieju wystąpiły takie gwiazdy kobiecego golfa jak: Carlota Ciganda, Brooke Henderson, Cristie Kerr, Jessica Korda, Stacy Lewis, Lexi Thomson, Lydia Ko, Anna Nordqvist, Angela Stanford, Karrie Webb, Catriona Metthew oraz cała dywizja niezwykle mocnych Koreanek!

Rok temu zwyciężyła w dramatycznej końcówce Amerykanka- Brittany Lang, która w dogrywce pokonała Szwedkę Annę Nordqvist.

US Women’s Open w Golf Channel Polska:

*sobota, godz. 15.30-19.30

*niedziela, godz. 20.00-24.00

Komentują:

*sobota – Jacek Person

*niedziela- Martyna Mierzwa oraz Jacek Person.

 

Będzie się działo!

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni