43. RYDER CUP

Ryder Cup

Wielkimi krokami nadchodzi długo wyczekiwane święto golfa – 43. Ryder Cup. Ten wywołujący potężne emocje turniej odbywa się cyklicznie, co 2 lata. Tym razem, po raz trzeci w jego 94-letniej historii, kibice musieli obejść się smakiem nieco dłużej.

 

RELACJA Z RYDER CUP: golfchannel.pl/?news=whistling-straits

 

https://www.rydercup.com/

 

 

Transmisje Ryder Cup w Golf Channel Polska

Piątek i sobota:

Ryder Cup – dzień pierwszy i drugi (LIVE) 14:00 – 1:00

Niedziela:

Ryder Cup – dzień trzeci (LIVE) 18:00 – 00:30

 

Każdorazowo, było to wymuszone przez wydarzenia o ogólnoświatowym zasięgu i historycznym znaczeniu. Pierwsza dłuższa przerwa, bo aż 10-letnia, była spowodowana wybuchem II Wojny Światowej. Kolejna, o rok dłuższa niż zwykle, zamachem terrorystycznym na World Trade Center. W ubiegłym roku szyki pokrzyżowała nam pandemia COVID-19, ale ta sytuacja ma swoje plusy. Po pierwsze, oczekiwanie wyostrza apetyt. Po drugie, w ostatnim czasie miały miejsce wydarzenia, które dodatkowo podniosły i tak wysokie napięcie związane z turniejem.

„Na tydzień w roku, indywidualna dyscyplina, jaką jest golf, zamienia się w sport drużynowy” – powiedział Brooks Koepka w głośnym WYWIADZIE, którego udzielił dla Golf Digest niespełna tydzień temu.

To zdanie opisuje wyjątkowy charakter Ryder Cup i diagnozuje największy problem, z którego rozwiązaniem musi zmierzyć się kapitan reprezentacji USA, Steve Stricker.

Z jednej strony, ponownie, to właśnie Amerykanie są faworytami bukmacherów i ekspertów. Powołani przez Strickera zawodnicy doskonale czują się na długich polach, gdzie dystans z tee ma niebagatelne znaczenie. Na Whistling Straits w Wisconsin da im to niemałą przewagę nad Europejczykami.

USA Ryder Cup team 

Kwalifikacje:

 1. Collin Morikawa – debiutant
 2. Dustin Johnson
 3. Bryson DeChambeau
 4. Brooks Koepka
 5. Justin Thomas
 6. Patrick Cantlay – debiutant

Wybór kapitana Strickera:

 1. Tony Finau
 2. Xander Schauffele – debiutant
 3. Jordan Spieth
 4. Harris English – debiutant
 5. Daniel Berger
 6. Scottie Scheffler -debiutant

Co więcej, Amerykanie wygrali zdecydowaną większość turniejów w sezonie 20/21 i zajmują czołowe miejsca w światowym rankingu, a aż osiem z pierwszych dziesięciu lokat. Z drugiej strony, borykają się oni z trudnościami mającymi negatywny wpływ na atmosferę w zespole. To może ponownie przechylić szalę zwycięstwa na stronę drużyny Europy, która wygrała siedem z ostatnich dziesięciu edycji tego emocjonującego turnieju.

Wypowiadając powyższe zdanie, Koepka chciał podkreślić, że w trakcie tygodnia poprzedzającego turniej PGA, czy nawet Majora, każdy zawodnik przygotowuje się indywidualnie, folgując swoim przyzwyczajeniom, a przed „Ryderem” nie ma na to miejsca, ponieważ drużyna przygotowuje się wspólnie.

Eksperci i kibice doszukują się jednak w jego słowach drugiego dna, czyli nawiązania do trwającego od wielu miesięcy konfliktu pomiędzy nim, a Brysonem DeChambeau. Nie od dziś wiadomo, że obaj panowie za sobą nie przepadają, a każde ich spotkanie jest jak spacer z pochodnią po magazynie pełnym materiałów pirotechnicznych.

Co więcej, kapitan Stricker niespodziewanie nie powołał do drużyny „kapitana Ameryki”, jak nazywany jest, a raczej był, jeden z najskuteczniejszych zawodników w historii Ryder Cup, Patrick Reed. Oficjalnie, przyczyną braku powołania były problemy zdrowotne Reeda, który walczył ostatnio z ciężkim zapaleniem płuc, ale w kuluarach mówi się, że nikt nie chce z nim grać. Wywołało to niemałą aferę na Twitterze, a sam Patrick polubił komentarz, w którym nazwano Strickera „tchórzem”.

*

Tym razem, nie obyło się bez kontrowersji również po naszej stronie Oceanu Atlantyckiego. Tegoroczny kapitan drużyny Europy, Padraig Harrington, nie powołał Justina Rose’a, co rozwścieczyło niemałą rzeszę europejskich kibiców. W miejsce Rose’a „Paddy” wybrał rodaka Shane’a Lowry’ego, a swoją decyzję uargumentował równą formą i świetną grą pod presją tego drugiego w ubiegłym sezonie.

Europe Ryder Cup team

Kwalifikacje:

 1. John Rahm
 2. Tommy Fleetwood
 3. Tyrrell Hatton
 4. Bernd Wiesberger – debiutant
 5. Rory McIlroy
 6. Viktor Hovland – debiutant
 7. Paul Casey
 8. Matt Fitzpatrick 
 9. Lee Westwood

Wybór kapitana Harringtona:

 1. Sergio Garcia
 2. Shane Lowry – debiutant
 3. Ian Poulter

Jednak, w przeciwieństwie do Patricka Reeda, Rose zachował klasę i zaakceptował decyzję swojego kapitana, nie zaogniając sytuacji w zespole. To właśnie największa przewaga Europejczyków – zespołowość. Kolejna, to doświadczenie. Najstarszym zawodnikiem Amerykanów jest 37-letni Dustin Johnson, a pozostali kadrowicze są od niego o co najmniej pięć lat młodsi. Europejczycy zebrali w Wisconsin mieszankę młodych wilków, jak Rahm czy Fitzpatrick i weteranów, którzy na golfie zjedli zęby, jak Westwood, Poulter, czy Garcia.

Areną 43. Ryder Cup będzie fantastyczne, położone na brzegach Jeziora Michigan, pole Straits, 36-dołkowego kompleksu golfowego Whistling Straits. Imponujące, otwarte w 1998 roku, pole zaprojektowało legendarne małżeństwo architektów golfowych – Pete i Alice Dye.

Pole Straits gościło trzykrotnie wielkoszlemowy PGA Championship, w latach 2004, 2010 i 2015, podczas których triumfowali kolejno: Vijay Singh, Martin Kaymer i Jason Day.

Projekt w zamierzeniu miał oddawać nieco charakter linksowych pól wielkiej Brytanii i Irlandii, z ośmioma dołkami przylegającymi do brzegów Jeziora Michigan, pofałdowanymi greenami, intensywnymi zmianami wysokości, małymi ‘pot’ bunkrami i warunkami gry zależącymi w ogromnym stopniu od wiatru, który często z dnia na dzień drastycznie zmienia tam kierunek oraz prędkość.

Chris Zugel odpowiedzialny za utrzymanie pola tak charakteryzował je przed Ryder Cup: ”Przygotowanie pola jest dość podobne do tego z 2015 roku i innych edycji PGA Championship. Greeny będą szybkie. Fairwaye twarde.” Dodał, że trzeba pozwolić na to, żeby to raczej pogoda dyktowała warunki gry, niż samo pole. Różnicą w stosunku do rozgrywanych tam turniejów wielkoszlemowych będzie  długość roughu, który mam być taki jaki „znajdujemy w swoim lokalnym klubie golfowym”. „Wszystko będzie zależeć od wiatru.”

Pole par 71, na Ryder Cup liczyć będzie 7390 jardów, czyli 6757 metrów. Jest to o 400 jardów mniej niż jego maksymalna długość na karcie.

Wstępne prognozy pogody z poniedziałku przewidują słoneczne niebo na wszystkie trzy dni, umiarkowane temperatury, powyżej piętnastu stopni, wiatr w okolicach 16 km/h.

 

WSPOMNIENIA Z RYDER CUP W PARYŻU:

https://golfchannel.pl/?news=ryder-cup-2018

https://golfchannel.pl/?news=przedbiegi-ryder-cup

https://golfchannel.pl/?news=ryder-cup-naszych-marzen

 

O tym, która drużyna zgarnie Puchar Rydera będziemy mogli przekonać się już w tym tygodniu. Wszystko rozpocznie się w piątek, a zakończy w niedzielę.

 

www.rydercup.com

 

Transmisje Ryder Cup w Golf Channel Polska

Piątek i sobota:

Ryder Cup – dzień pierwszy i drugi (LIVE) 14:00 – 1:00

Niedziela:

Ryder Cup – dzień trzeci (LIVE) 18:00 – 00:30

Komentują: Jacek Person i Mateusz Kniaginin.

 

Napisali: Robert Doboszyński i Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni