Ryder Cup
Wielkimi krokami nadchodzi długo wyczekiwane święto golfa – 43. Ryder Cup. Ten wywołujący potężne emocje turniej odbywa się cyklicznie, co 2 lata. Tym razem, po raz trzeci w jego 94-letniej historii, kibice musieli obejść się smakiem nieco dłużej.
RELACJA Z RYDER CUP: golfchannel.pl/?news=whistling-straits
The calm before the storm.#RyderCup pic.twitter.com/57InabvbMi
— Ryder Cup USA (@RyderCupUSA) September 21, 2021
Transmisje Ryder Cup w Golf Channel Polska
Piątek i sobota:
Ryder Cup – dzień pierwszy i drugi (LIVE) 14:00 – 1:00
Niedziela:
Ryder Cup – dzień trzeci (LIVE) 18:00 – 00:30
Make. It. Count.#TeamEurope pic.twitter.com/QwxDFNaY7v
— Ryder Cup Europe (@RyderCupEurope) September 21, 2021
Każdorazowo, było to wymuszone przez wydarzenia o ogólnoświatowym zasięgu i historycznym znaczeniu. Pierwsza dłuższa przerwa, bo aż 10-letnia, była spowodowana wybuchem II Wojny Światowej. Kolejna, o rok dłuższa niż zwykle, zamachem terrorystycznym na World Trade Center. W ubiegłym roku szyki pokrzyżowała nam pandemia COVID-19, ale ta sytuacja ma swoje plusy. Po pierwsze, oczekiwanie wyostrza apetyt. Po drugie, w ostatnim czasie miały miejsce wydarzenia, które dodatkowo podniosły i tak wysokie napięcie związane z turniejem.
„Na tydzień w roku, indywidualna dyscyplina, jaką jest golf, zamienia się w sport drużynowy” – powiedział Brooks Koepka w głośnym WYWIADZIE, którego udzielił dla Golf Digest niespełna tydzień temu.
Brothers been my brothers. #GoUSA LFG @RyderCupUSA pic.twitter.com/eLDxogC9UM
— Brooks Koepka (@BKoepka) September 21, 2021
To zdanie opisuje wyjątkowy charakter Ryder Cup i diagnozuje największy problem, z którego rozwiązaniem musi zmierzyć się kapitan reprezentacji USA, Steve Stricker.
Honored to join the team – let's go!! 🇺🇸 https://t.co/6BzA2DIuuv
— Jordan Spieth (@JordanSpieth) September 8, 2021
Z jednej strony, ponownie, to właśnie Amerykanie są faworytami bukmacherów i ekspertów. Powołani przez Strickera zawodnicy doskonale czują się na długich polach, gdzie dystans z tee ma niebagatelne znaczenie. Na Whistling Straits w Wisconsin da im to niemałą przewagę nad Europejczykami.
🚨 PSA 🚨
✌️ Fridays 'til the first tee pic.twitter.com/tJUWXXekAF
— Ryder Cup USA (@RyderCupUSA) September 10, 2021
USA Ryder Cup team
Kwalifikacje:
- Collin Morikawa – debiutant
- Dustin Johnson
- Bryson DeChambeau
- Brooks Koepka
- Justin Thomas
- Patrick Cantlay – debiutant
Wybór kapitana Strickera:
- Tony Finau
- Xander Schauffele – debiutant
- Jordan Spieth
- Harris English – debiutant
- Daniel Berger
- Scottie Scheffler -debiutant
Day ✌️ in the books.#RyderCup pic.twitter.com/JCSSNM5zx1
— Ryder Cup USA (@RyderCupUSA) September 22, 2021
Co więcej, Amerykanie wygrali zdecydowaną większość turniejów w sezonie 20/21 i zajmują czołowe miejsca w światowym rankingu, a aż osiem z pierwszych dziesięciu lokat. Z drugiej strony, borykają się oni z trudnościami mającymi negatywny wpływ na atmosferę w zespole. To może ponownie przechylić szalę zwycięstwa na stronę drużyny Europy, która wygrała siedem z ostatnich dziesięciu edycji tego emocjonującego turnieju.
9⃣ combined #RyderCup appearances
2⃣ unique leaders.A look back at the Ryder Cup resumes of Captains @stevestricker & @padraig_h ⬇https://t.co/0gKJSC5piG
— Ryder Cup (@rydercup) September 21, 2021
Wypowiadając powyższe zdanie, Koepka chciał podkreślić, że w trakcie tygodnia poprzedzającego turniej PGA, czy nawet Majora, każdy zawodnik przygotowuje się indywidualnie, folgując swoim przyzwyczajeniom, a przed „Ryderem” nie ma na to miejsca, ponieważ drużyna przygotowuje się wspólnie.
Eksperci i kibice doszukują się jednak w jego słowach drugiego dna, czyli nawiązania do trwającego od wielu miesięcy konfliktu pomiędzy nim, a Brysonem DeChambeau. Nie od dziś wiadomo, że obaj panowie za sobą nie przepadają, a każde ich spotkanie jest jak spacer z pochodnią po magazynie pełnym materiałów pirotechnicznych.
Co więcej, kapitan Stricker niespodziewanie nie powołał do drużyny „kapitana Ameryki”, jak nazywany jest, a raczej był, jeden z najskuteczniejszych zawodników w historii Ryder Cup, Patrick Reed. Oficjalnie, przyczyną braku powołania były problemy zdrowotne Reeda, który walczył ostatnio z ciężkim zapaleniem płuc, ale w kuluarach mówi się, że nikt nie chce z nim grać. Wywołało to niemałą aferę na Twitterze, a sam Patrick polubił komentarz, w którym nazwano Strickera „tchórzem”.
Episode 3: Teamwork
Success at the Ryder Cup comes when 12 individuals come together as one team to maximize performance.@Aon_plc | #RyderCupAon
— Ryder Cup (@rydercup) September 7, 2021
*
Tym razem, nie obyło się bez kontrowersji również po naszej stronie Oceanu Atlantyckiego. Tegoroczny kapitan drużyny Europy, Padraig Harrington, nie powołał Justina Rose’a, co rozwścieczyło niemałą rzeszę europejskich kibiców. W miejsce Rose’a „Paddy” wybrał rodaka Shane’a Lowry’ego, a swoją decyzję uargumentował równą formą i świetną grą pod presją tego drugiego w ubiegłym sezonie.
Team 👊#TeamEurope #RyderCup pic.twitter.com/fxQrMnDpQp
— Ryder Cup Europe (@RyderCupEurope) September 21, 2021
Europe Ryder Cup team
Kwalifikacje:
- John Rahm
- Tommy Fleetwood
- Tyrrell Hatton
- Bernd Wiesberger – debiutant
- Rory McIlroy
- Viktor Hovland – debiutant
- Paul Casey
- Matt Fitzpatrick
- Lee Westwood
Wybór kapitana Harringtona:
- Sergio Garcia
- Shane Lowry – debiutant
- Ian Poulter
This is your Captain speaking 👨✈️
It's almost time to touch down in Wisconsin.#TeamEurope #RyderCup pic.twitter.com/U5CDpsAc7i
— Ryder Cup Europe (@RyderCupEurope) September 20, 2021
Jednak, w przeciwieństwie do Patricka Reeda, Rose zachował klasę i zaakceptował decyzję swojego kapitana, nie zaogniając sytuacji w zespole. To właśnie największa przewaga Europejczyków – zespołowość. Kolejna, to doświadczenie. Najstarszym zawodnikiem Amerykanów jest 37-letni Dustin Johnson, a pozostali kadrowicze są od niego o co najmniej pięć lat młodsi. Europejczycy zebrali w Wisconsin mieszankę młodych wilków, jak Rahm czy Fitzpatrick i weteranów, którzy na golfie zjedli zęby, jak Westwood, Poulter, czy Garcia.
Your first chance to hear from this week's #RyderCup Captains, @padraig_h & @stevestricker ⬇ https://t.co/8k2pJRiobK
— Ryder Cup (@rydercup) September 20, 2021
Areną 43. Ryder Cup będzie fantastyczne, położone na brzegach Jeziora Michigan, pole Straits, 36-dołkowego kompleksu golfowego Whistling Straits. Imponujące, otwarte w 1998 roku, pole zaprojektowało legendarne małżeństwo architektów golfowych – Pete i Alice Dye.
What is about Whistling Straits?
It's the brilliance of Pete Dye, unchained. It's nearly 1000 bunkers. It's two miles of Lake Michigan shoreline.
Simply put, it's a course that demands to be noticed.
— Ryder Cup (@rydercup) September 20, 2021
Pole Straits gościło trzykrotnie wielkoszlemowy PGA Championship, w latach 2004, 2010 i 2015, podczas których triumfowali kolejno: Vijay Singh, Martin Kaymer i Jason Day.
Projekt w zamierzeniu miał oddawać nieco charakter linksowych pól wielkiej Brytanii i Irlandii, z ośmioma dołkami przylegającymi do brzegów Jeziora Michigan, pofałdowanymi greenami, intensywnymi zmianami wysokości, małymi ‘pot’ bunkrami i warunkami gry zależącymi w ogromnym stopniu od wiatru, który często z dnia na dzień drastycznie zmienia tam kierunek oraz prędkość.
Chris Zugel odpowiedzialny za utrzymanie pola tak charakteryzował je przed Ryder Cup: ”Przygotowanie pola jest dość podobne do tego z 2015 roku i innych edycji PGA Championship. Greeny będą szybkie. Fairwaye twarde.” Dodał, że trzeba pozwolić na to, żeby to raczej pogoda dyktowała warunki gry, niż samo pole. Różnicą w stosunku do rozgrywanych tam turniejów wielkoszlemowych będzie długość roughu, który mam być taki jaki „znajdujemy w swoim lokalnym klubie golfowym”. „Wszystko będzie zależeć od wiatru.”
Whistling Straits, as only Herb Kohler could describe it. pic.twitter.com/rbJ36B6E5y
— Ryder Cup (@rydercup) September 20, 2021
Pole par 71, na Ryder Cup liczyć będzie 7390 jardów, czyli 6757 metrów. Jest to o 400 jardów mniej niż jego maksymalna długość na karcie.
Teammates: Episode 1 😂
Garcia. Hovland. McIlroy. Westwood.#TeamEurope #RyderCup pic.twitter.com/9RXJX18Qsn
— Ryder Cup Europe (@RyderCupEurope) September 22, 2021
Wstępne prognozy pogody z poniedziałku przewidują słoneczne niebo na wszystkie trzy dni, umiarkowane temperatury, powyżej piętnastu stopni, wiatr w okolicach 16 km/h.
WSPOMNIENIA Z RYDER CUP W PARYŻU:
https://golfchannel.pl/?news=ryder-cup-2018
https://golfchannel.pl/?news=przedbiegi-ryder-cup
https://golfchannel.pl/?news=ryder-cup-naszych-marzen
O tym, która drużyna zgarnie Puchar Rydera będziemy mogli przekonać się już w tym tygodniu. Wszystko rozpocznie się w piątek, a zakończy w niedzielę.
Transmisje Ryder Cup w Golf Channel Polska
Piątek i sobota:
Ryder Cup – dzień pierwszy i drugi (LIVE) 14:00 – 1:00
Niedziela:
Ryder Cup – dzień trzeci (LIVE) 18:00 – 00:30
Komentują: Jacek Person i Mateusz Kniaginin.
Napisali: Robert Doboszyński i Kasia Nieciak