Jordan Spieth&Rory McIlroy. 2016 Masters Tournament. Augusta National Golf Club. EPA/ERIK S. LESSER Dostawca: PAP/EPA.

Charles Schwab Challenge w Golf Channel Polska

Pojawienie i szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa wstrzymało życie kulturalno-sportowe na całym świecie. Wpłynęło to również na przedwczesne zakończenie turnieju THE PLAYERS Championship
i zawieszenie 13 marca całego cyklu PGA TOUR.

 

 

Początkowo miały to być tylko trzy kolejne turnieje, ale wobec rosnącej liczny zakażeń przerwa ta potrwała prawie trzy długie miesiące. Po przeanalizowaniu obecnej sytuacji władze PGA TOUR przeorganizowały golfowy kalendarz i ustaliły datę powrotu zawodników do rywalizacji na 11 czerwca. W międzyczasie potwierdzono przesunięcie turnieju Masters na listopad, PGA Championship na sierpień, a US Open na wrzesień. Niestety z powodu sytuacji epidemiologicznej w Wielkiej Brytanii odwołano tegoroczny The Open.

Powraca rywalizacja sportowa golfistów, jednak z uwzględnieniem szczególnych środków bezpieczeństwa, które mają chronić graczy, trenerów, obsługę zawodów i przedstawicieli mediów. Oznacza to, że podczas turnieju nie będzie obecnych kibiców, a zawodnicy i caddie będą proszeni o zachowanie bezpiecznego dystansu. Dozwolone będzie wyjęcie flagi z dołka i zagrabienie bunkra, ale każdorazowo po wykonaniu takiej czynności caddie będzie musiał zdezynfekować trzonek flagi i grabi. Wszyscy uczestnicy turnieju będą na bieżąco poddawani badaniom na obecność wirusa, a w przypadku jego stwierdzenia natychmiast poddawani kwarantannie. Zalecenia będą na bieżąco rewidowane i poddawane zmianom w zależności od rozwoju sytuacji.

Pierwszym turniejem po powrocie ligi do swojej działalności będzie rozgrywany od 11 do 14 czerwca Charles Schwab Challange. Historia turnieju sięga roku 1946, kiedy to po raz pierwszy gracze spotkali się na polu Colonial Country Club w Foth Worth, w stanie Teksas. 

Jak to zwykle bywa na polach golfowych, również w Colonial Coutry Club znajduje się ciąg budzących lęk dołków. W tym wypadku do dołki nr. 3, 4 i 5, nazywane Podkową.

 

 

Pomysł zorganizowania turnieju powstał z myślą o promowaniu historii golfa i rywalizacji sportowej. Jego ambasadorem i pierwszym zwycięzcą był Ben Hogan, którego sylwetka znajduje się w sąsiedztwie domu klubowego.W późniejszych latach Hogan dorzucił cztery kolejne zwycięstwa, co daje mu rekordowe pięć triumfów w historii tego turnieju, oczywiście rozgrywanego w swojej 74 letniej historii pod różnymi nazwami.

Począwszy od 1950 roku zwycięzca odbiera Leonard Trophy, sporych rozmiarów puchar, na którym wygrawerowane są nazwiska wszystkich zwycięzców. Przed rozpoczęciem kolejnej edycji turnieju jego triumfator zapraszany jest na Kolację Mistrzów, podczas której zostaje mu wręczona replika trofeum.

 

 

Colonial Country Club, często nazywany Aleją Hogana, został otwarty w 1936 roku przez Marvina Leonarda. Charakterystycznym akcentem pola jest grawerowana tablica zwycięzców, która umieszczona jest tuż obok pierwszego tee. Zawodnicy doceniają jego tradycyjny charakter pola, a eksperci umieszczają corocznie
w rankingu stu najlepszych pól golfowych w Ameryce. W swojej bogatej historii Colonial Country Club organizował również US Open w 1941 roku, THE PLAYERS Championship w 1975 roku i Women’s US Open
w 1991 roku.

Ubiegłoroczne zmagania wygrał Kevin Na, który zostawił w pokonanym polu Tony Finau’a, pokonując go aż czterema uderzeniami, kończąc turniej z wynikiem (-13). Podczas rundy treningowej jego caddie Kenny Harms zapytał, czy jeśli wygra, to podaruje mu jedną z nagród, jaką jest odrestaurowany Dodge Challenger z 1973 roku. Kevin na to przystał i panowie wzięli się z zapałem do pracy. Ponieważ Na grał znakomicie, jego caddie po zakończeniu zmagań, odjechał pięknym samochodem, udowadniając jeszcze raz, że golf to dżentelmeńska gra. Zwycięzca odebrał czek na 1,3 miliona dolarów, pokaźnych rozmiarów trofeum i gustowną marynarkę
w czerwoną kratę.

 

 

W tegorocznych zmaganiach weźmie udział 144 zawodników, co nie jest standardem dla tego turnieju, który zwykle organizowany jest na zaproszenia, w mniejszym składzie. Jednak z uwagi na obecną sytuację okrojonego kalendarza rozgrywek, zdecydowano się na zwiększenie obsady.

Od czwartku w Colonial Country Club zagrają m.in. takie gwiazdy jak: Rory McIlroy, Jon Rahm, Brooks Koepka, Justin Thomas, Jordan Spieth, Rickie Fowler, Phil Mickelson, Gary Woodland, Bryson DeChambeau, Dustin Johnson, Justin Rose, Jason Day, Tony Finau, Sergio Garcia, Sungjae Im, Xander Schauffele, Webb Simpson, Matthew Wolff  i oczywiście obrońca tytułu – Kevin Na.

 

 

Transmisje w Golf Channel Polska.

czwartek i piątek: 22.00 – 01.00

sobota i niedziela: 21.00 – 00.00

komentuje: Jacek Person

 

Z okazji powrotu PGA TOUR, Golf Channel Polska organizuje konkurs dla widzów, w którym główną nagrodą będzie nowoczesny driver Callaway MAVRIK. Szczegóły zostaną przekazane podczas transmisji turnieju.

Zapraszamy! 

 

 

Napisał: Wojciech Ochocki

Zredagowała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni