Fot: EGA

Założenia Światowego Systemu Handicapowego.

Na początku zeszłego tygodnia R&A oraz USGA opublikowały główne założenia Światowego Systemu Handicapowego, który zacznie obowiązywać na całym świecie od 2020 r.

Jest to trzeci etap procesu unowocześniania golfa. Pierwszym elementem było opracowanie mechanizmów poprawienia tempa gry. Przewodnik tempa gry (Pace of Play Manual – do pobrania wersja ENG TUTAJ) pojawił się niedawno i przedstawia praktyczne porady, co zrobić aby podnieść sprawność oraz komfort gry.

Drugi element jest w trakcie wprowadzania – są to unowocześnione reguły gry w golfa kładące bardzo duży nacisk na uproszczenie zasad i przyśpieszenie tempa gry. Reguły będą obowiązywać od 2019 roku. Więcej na ten temat TUTAJ.

Ostatnią, trzecią częścią zmian jest nowy Światowy System Handicapowy (ang. World Handicap SystemWHS).

Nowy system został opracowany przez wiodące światowe organizacje golfowe w tym przede wszystkim przez R&A, USGA i EGA w wyniku przeglądów systemów handicapowych zarządzanych przez sześć światowych organizacji o kluczowym znaczeniu: Golf Australia, Council of National Golf Unions (CONGU) w Wielkiej Brytanii i Irlandii,  European Golf Association (EGA),  South African Golf Association (SAGA), Argentine Golf Association (AAG) i USGA.

„Zasadniczą zmianą dla polskich golfistów będzie inny niż dotychczas algorytm wyliczania HCP. Do tej pory opieraliśmy się na wytycznych systemu EGA, gdzie HCP jest obliczany na bieżąco. Natomiast w WHS podstawą do obliczeń  ma być średnia z najlepszych 8 spośród ostatnich 20 wyników. W tej kwestii system będzie najbardziej zbliżony do systemu USGA. Pozostałe funkcjonalności nowego systemu m.in. wykorzystanie Course Rating (CR) i Slope Rating (SR), maksymalny HCP równy 54.0, czy możliwość stosowania go w różnych formatach gry z powodzeniem stosuje już nasz obecny system EGA” – powiedział Janusz Mojsiewicz, członek komisji handicapowej PZG. Na razie opublikowano jedynie główne założenia systemu. Na szczegóły jego funkcjonowania trzeba będzie poczekać do opublikowania głównego dokumentu źródłowego.  Biorąc pod uwagę ogólnoświatowe wdrożenie jednolitego systemu od 2020 r., narodowe federacje golfowe rozpoczną teraz dwuletni okres przejściowy.

Więcej na temat WHS na stronie R&A (TUTAJ), USGA (TUTAJ), EGA (TUTAJ).

 

Źródło: PZG

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni