151. The Open. Adrian Meronk. Fot. Matthew Tipper

151. THE OPEN

Adrian Meronk od czwartku rywalizować będzie w swoim drugim turnieju The Open. Trzykrotny triumfator turniejów DP World Tour na pole Royal Liverpool Golf Club wyjdzie po raz pierwszy w czwartek, o 8.17 czasu polskiego. Towarzyszyć będą mu ekspresyjny Hiszpan Pablo Larrazabal i Japończyk Hiroshi Iwata.

 

LEADERBOARD

 

Czwartek i piątek 7:30 – 21:00
Sobota 12:00 – 21:00
Niedziela 10:00 – 20:00

PIĄTEK

 

CZWARTEK

Garść zdjęć z pierwszej rundy:

 

 

ZAPOWIEDŹ TURNIEJU

Adrian Meronk, Tony Finau. 151. The Open. Fot. Matthew Tipper

 

Szósty Major Polaka

Będzie to już szósty występ wielkoszlemowy Polaka. Na tym poziomie rozgrywek debiutował na słynnym Torrey Pines, podczas US Open w 2021 roku, kiedy w ekscytującym stylu po swój pierwszy Major sięgał Hiszpan Jon Rahm, kolega Adriana z drużyny Palmer Cup. Jak do tej pory najlepszym startem Adriana w Wielkim Szlemie był tegoroczny PGA Championship, gdzie uplasował się na czterdziestej pozycji.

W The Open Adrian debiutował rok temu, podczas pamiętnej 150 edycji turnieju, rozgrywanej w kolebce golfa – Old Course w St. Andrews. Był to fantastyczny moment dla polskich kibiców. Pamiętamy doskonale smaczki podczas turnieju, gdzie Adrian rozegrał dziewięć dołków treningowych z samym Tigerem Woodsem, być może występującym wówczas po raz ostatni w The Open, na Old  Course.

Mistrz Italian Open gotowy do gry

Najnowszą wygraną Adriana, po Irish Open i Australian Open był tegoroczny turniej Italian Open, rozgrywany w maju w Marco Simone Golf Club, arenie wrześniowego Ryder Cup, gdzie Adrian jest mocnym kandydatem do drużyny, zajmując aktualnie piątą pozycję na liście europejskiej, z której czołowa trójka dostaje automatyczny awans.

Nasza redakcja zapytała Maestro Meronka o przedturniejowe wrażenia, przygotowania, pole i to czy grał tam wcześniej, atmosferę i polskich kibiców.

We wtorek Adriano depeszował zwięźle: „Hej, przygotowania idą dobrze. Jutro jeszcze 9 dołków i trochę treningu i będę gotowy. Pole bardzo fajne, ciekawe dołki. Jestem tu pierwszy raz. Jest już paru polskich kibiców”.

W Anglii razem z Adrianem są między innymi: Mama Joanna, walijski trener Matthew Tipper oraz szkocki caddie Stuart Beck.

Cam, Rors

Rok temu w zupełnie nieprawdopodobnym stylu wygrywał Australijczyk Cameron Smith, który wkrótce po tym wyczynie przeszedł do LIV.

Drugi był Amerykanin Cameron Young, a trzeci, chyba najbardziej na świecie pragnący tamtej wygranej – Rory McIlroy, który zwyciężył tydzień temu w Genesis Scottish Open, sygnalizując formę i apetyt na sięgnięcie po drugi Claret Jug. Warto dodać, że po raz pierwszy został triumfatorem tego najzacniejszego z zacnych turniejów w 2014 roku, właśnie na polu… Royal Liverpool!

Royal Liverpool

Royal Liverpool Golf Club jest areną The Open po raz pierwszy od czasu wygranej Rorsa! Przygotowując się do wielkiego powrotu pole przeszło kilka zmian. Dołek dziesiąty, tradycyjnie par 5, tym razem będzie rozgrywany jako par 4. Z kolei piętnastka, która ostatnio była szesnastką została znacznie wydłużona. Najwięcej szumu wzbudza jednak nowa siedemnastka, par 3, nazwana pieszczotliwie „Little eye”. To zupełnie nowy dołek, zastępujący par 3 piętnastkę, będącą w grze podczas ostatnich dwóch edycji – wygranych przez Tigera Woodsa i Rory’ego McIlroya. Znajdziemy tam znacznie wyniesiony  green, otoczony licznymi bunkrami, ze wspaniałym widokiem na ocean i pobliską Walię. Wreszcie osiemnastka, którą klubowicze znają jako szesnastkę, została wydłużona o 45 metrów. Z wewnętrzną granicą pola, zbliżoną o niemal 20 metrów względem poprzednich lat, będzie dołkiem dużego ryzyka, natomiast dobre strzały będą jeszcze  bardziej nagradzane.

Stawka

Oczywiście w turnieju zagrają absolutnie wszystkie największe nazwiska i wymienianie ich w tych okolicznościach delikatnie mija się z celem. Zachęcamy do przestudiowania imponującej listy startowej. Spośród wielkich zabraknie niestety Tigera Woodsa, który po wycofaniu się przed finałową rundą kwietniowego Masters, nie pojawił się już na żadnym turnieju. Powodem jego stan prawej nogi, zmasakrowanej podczas potwornego wypadku samochodowego, 24 lutego 2021 roku.

 

Polecamy odwiedzenie stron: theopen.com DP World Tour, wypełnionych tonami fantastycznych materiałów i informacji.

 

Zapraszamy na transmisje do Golf Channel Polska, we współpracy z Polsat Sport.

Rozkład jazdy:

Czwartek i piątek 7:30 – 21:00
Sobota 12:00 – 21:00
Niedziela 10:00 – 20:00

Komentują: Andrzej Person i Jacek Person

 

Depeszował: Adrian Meronk

 

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni