Adrian Meronk. Alfred Dunhill Links Championship 2016. St.Andrews. Fot. Heronim Rutkowski

150. The Open

The Open powraca na Old Course w St. Andrews. Będzie to trzydziesta edycja tego turnieju rozgrywana na najsłynniejszym polu golfowym świata. Po raz pierwszy, w 1873 roku wygrywał tam Szkot Tom Kidd. W turnieju zadebiutuje Adrian Meronk.

 

podsumowanie: golfchannel.pl/?news=the-open-story

 

 

Na najsłynniejszej golfowej murawie świata triumfowali m.in.: Bobby Jones, Sam Snead, Bobby Locke, Peter Thomson, Seve Ballesteros i Sir Nick Faldo. Jack Nicklaus i Tiger Woods byli jedynymi graczami, którzy dwukrotnie wygrali na The Old Course.

 

 

Debiutujący w Home of Golf Collin Morikawa spróbuje zostać pierwszym graczem od czasu Padraiga Harringtona w 2008 roku, któremu uda się obronić tytuł i dołączyć tym samym do elitarnej listy, na której znaleźli się m.in.: Tiger Woods, Jack Nicklaus, Tom Watson, Peter Thomson i Arnold Palmer. 

golfchannel.pl/?news=morikawa-mistrzem-the-open

 

 

W turnieju zagra 15 – krotny triumfator wielkoszlemowy i trzykrotny zwycięzca The Open – Tiger Woods, który w St. Andrews zwyciężał dwukrotnie, w 2000 i 2005 roku: „To moje ulubione pole na świecie”. W tym roku wzbudził sensację i podziw, grając we wszystkich rundach Masters, wracając po ciężkim wypadku samochodowym, którego doznał w lutym ubiegłego roku, w którym niemal stracił nogę. Musiał wycofać się z tegorocznego PGA Championship w połowie imprezy. Nie zagrał już w kolejnym turnieju wielkoszlemowym, podczas US Open, ponieważ wciąż zmagał się ze skutkami wypadku. Nie było jednak wątpliwości, że pojedzie do Szkocji.

 

 

Wystąpi również Polak, zwycięzca Irish Open – Adrian Meronk! Będzie to jego debiut w The Open. Swoją kwalifikację przypieczętował dzięki świetnemu występowi w Dutch Open, gdzie zajął trzecie miejsce. Pierwszym występem wielkoszlemowym Adriana był ubiegłoroczny US Open na Torrey Pines. Teraz spróbuje swoich sił w jedynym europejskim Majorze.

 

https://twitter.com/GolfChannel_PL/status/1530943624216727552?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1530943624216727552%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fgolfchannel.pl%2Fwp-admin%2Fpost.php%3Fpost%3D691661action%3Dedit

 

Adrian zna Old Course. Grał tam podczas swojego pierwszego występu w roli profesjonalisty, podczas  Alfred Dunhill Links Championship w październiku 2016 roku. Nie przeszedł wówczas przez cut w turnieju indywidualnym, jednak w parze z Johanem Eliaschem, uplasował się na drugim miejscu w rywalizacji drużynowej.

golfchannel.pl/?news=jak-meronk-debiutowal-na-old-course

 

Adrian Meronk. Alfred Dunhill Links Championship 2016. St.Andrews. Fot. Heronim Rutkowski

 

We wtorek przed The Open miały miejsce wydarzenia niezwykłe, kiedy to Adrian Meronk rozegrał dziewięć dołków na Old Course z… Tigerem Woodsem.

golfchannel.pl/?news=tiger-meronk

 

https://twitter.com/AdrianMeronk/status/1546906346217508864?s=20&t=hh-n-sQ28F8soXoHvnZczQ

 

Wystąpi oczywiście cała światowa czołówka. Według Power Rankings faworytem turnieju jest mistrz US Open z Torrey Pines – Jon Rahm.

 

 

*

 

Spośród czterech największych i najbardziej prestiżowych turniejów golfowych na świecie, The Open jest najstarszy. Rozgrywany jest corocznie w trzeci weekend lipca na jednym z pól typu links, w Szkocji lub Anglii. Tylko dwa razy rozegrany był w Irlandii Północnej, w Royal Portrush, w 1951 i 2019 roku.

Początki The Open sięgają XIX wieku, kiedy to w 1860 roku, rozegrano pierwszy turniej na polu golfowym Prestwick, w południowo-zachodniej Szkocji. W szranki stanęło ośmiu golfistów – zawodowców, aby spośród siebie wyłonić mistrza. Po rozegraniu trzech rund na 12 – dołkowym polu, zwyciężył Willie Park Senior, który pokonał dwoma uderzeniami legendarnego Toma Old Morrisa.

 

 

Zwycięzca otrzymał nagrodę w postaci skórzanego pasa o wartości 25£. Ufundował go Earl of Eglinton, który był zauważalnie zafascynowany historią średniowiecza i w ten sposób chciał uhonorować najlepszego gracza. Triumfator musiał zagwarantować komitetowi zawodów, że trofeum będzie bezpieczne pod jego nadzorem i dostarczone na kolejne zawody. Wprowadzono również zasadę, że pozostanie ono własnością tego gracza, który wygra trzy razy z rzędu. W kolejnym roku zmieniono nieco formułę i zaproszono do rywalizacji amatorów.

W 1870 roku, Tom Morris Junior wygrał turniej po raz trzeci i wtedy zaczęto szukać nowego trofeum. Z uwagi na brak porozumienia pomiędzy klubami, nie rozegrano turnieju w kolejnym roku. Po usilnych dyskusjach, 11 września 1872 roku, zadecydowano, że zwycięzca otrzyma medal, a nowym trofeum stanie się srebrny Dzban na Wino – Claret Jug. Postanowiono, że nazwisko zwycięzcy z 1872 roku będzie wygrawerowane na nowym trofeum, przyznawanym oficjalne od roku 1873. W takich to okolicznościach powstał jeden z najbardziej pożądanych i rozpoznawalnych pucharów w historii sportu. Począwszy od 1927 roku, zwycięzca otrzymuje replikę pucharu , a oryginał jest przechowywany w The Royal and Ancient Golf Club. Z kolei najlepszy amator startujący w turnieju, otrzymuje srebrny medal z podpisem First Amateur, a od 1972 roku każdy uczestnik o statusie amatora, grający w niedzielnej rundzie finałowej – medal brązowy.

 

 

Charakterystyczne dla The Open jest to, że są one rozgrywane na polach golfowych typu links, wijących się gdzieś na wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Pole zwykle zapewnia dodatkowe atrakcje w postaci porywistego wiatru, deszczu, wysokiej trawy czy też sporej ilości małych, bardzo głębokich i wzbudzających prawdziwą trwogę bunkrów. Bliskość oceanu oraz sceneria niczym ze średniowiecznych filmów o rycerzach dopełnia wrażenia, że jest to turnieju wyjątkowy. Taki właśnie jest The Open. Sprawdza umiejętności gry najlepszych z najlepszych, w szczególnych warunkach, łącząc golf z wyzierającą spod każdego źdźbła trawy historią.

Na przestrzeni wieków gra toczyła się na całej palecie wspaniałych pól golfowych. Najsłynniejsze z nich to oczywiście Kolebka Golfa – Old Course w St Andrews. Najbardziej wysunięte na północ jest Carnoustie – arena  147 edycji turnieju. Gościło ono golfistów już ośmiokrotnie w swojej historii! Znane jest z piekielnej trudności i niemożliwie wymagających czterech ostatnich dołkach. Ostatnio wygrywał tam Francesco Molinari, w 2018 roku.

 

 

Najlepszą rundę turniejową zagrał tam Steve Stricker w 2007 roku, zapisując na karcie wyników imponujące jak na to pole 64 uderzenia.  Całe zagadnienie bardzo trafnie podsumował Sir Michael Bonallack: „Kiedy wieje wiatr, jest to najtrudniejsze pole w Brytanii. A kiedy nie wieje, i tak prawdopodobnie jest ono najtrudniejsze”. Średnia uderzeń podczas 2007 The Open wynosiła na 18 dołku, par 4 zwanym przewrotnie – Home, aż 4,61!

Jak każdy turniej, tak i ten miał swoich bohaterów i wielkich przegranych. Łzy szczęścia mieszały się z frustracją, rozczarowaniem czy też sportowym dramatem. Pierwszym wielkim wygranym The Open był Tom Morris Junior, który zwyciężył  jako najmłodszy zawodnik w historii, mając 17 lat, ale też jako jedyny cztery razy pod rząd. Jego późniejsze losy potoczyły się tragicznie i nigdy nie dowiemy się, ile razy jeszcze mógł wygrać ten wspaniały turniej.

Wielkim przegranym  z 1999 roku jest francuski golfista Jean van de Velde, który prowadził w finałowej rundzie. Stając na osiemnastym tee pola Carnoustie, potrzebował zaledwie podwójnego bogeya, aby stać się  pierwszym francuskim zwycięzca od 1907 roku. Po zupełnie nieprawdopodobnych wydarzeniach, skończył ten dołek grając +3, a następnie stracił zwycięstwo w trzyosobowej dogrywce na rzecz Szkota Paula Lawrie.

 

 

Największą liczbę zwycięstw zanotował Harry Vardon. Wygrywał ten turniej sześciokrotnie, co jest rekordem wszechczasów. Do grona zwycięzców należą też Bobby Jones, Walter Hagen, San Snead, Arnold Palmer, Gary Player czy też Tiger Woods, który triumfował tam trzykrotnie. W roku 1930 ówczesny zwycięzca Bobby Jones, grający jako amator, otworzył sobie drogę do wygrania czterech turniejów wielkoszlemowych – Grand Slam w jednym roku kalendarzowym. Aby uświetnić ten ważny moment w historii golfa w 75 rocznicę tego wydarzenia wyprodukowano replikę zestawu czternastu  kijów, które używał Jones w czasie tamtej krucjaty.

 

 

Warto też wspomnieć o co najmniej trzech wielkich mistrzach The Open, którzy swoją grą zaczarowali i porwali tłumy. W pierwszej kolejności wspomnijmy Toma Watsona, który zwyciężał pięciokrotnie. Jego zwycięstwa w 1975, 1977, 1980, 1982 i 1983 robią wielkie wrażenie.

Jednak to co wydarzyło się podczas The Open w 2009 roku,  rozgrywanym w Turnberry mogło na zawsze przejść do historii golfa i wprowadziło widzów na całym świecie w istną gorączkę. Prowadząc po drugiej i trzeciej rundzie potrzebował on para na ostatnim dołku, aby wygrać po raz szósty. Bogey oznaczał dogrywkę ze Stewartem Cinkiem w formacie 4 – dołkowym i ostateczną porażkę sześcioma uderzeniami. 59-letni Tom Watson grał jak natchniony i trochę zawstydzał młodszych kolegów.

 

 

Wielkim zwycięzcą był również niesamowity Jack Nicklaus, 18-ktotny zwycięzca turniejów wielkoszlemowych. Trzy z nich pochodzą właśnie z The Open. Po raz pierwszy w 1966 roku, na polu w Muirfield, gdzie jego znakiem firmowym była niesamowita gra żelazami. Precyzja, konsekwencja, wystrzeganie się błędów i czasami konserwatywna taktyka, znakomicie sprawdzały się na brytyjskich polach. Dwa kolejne triumfy dorzucił w St. Andrews. Pierwszy w 1970 roku, po dramatycznej dogrywce drugiego dnia i szalonej radości po zwycięskim trafieniu, kiedy jego putter wyrzucony w powietrze, omal nie uderzył Douga Sandersa! Trzeci triumf to rok 1978, po świetnie rozegranej końcówce i właściwym doborze kijów podczas uderzeń z tee.

 

 

Zwycięstwo Seve Ballesterosa w 1979 roku było swoistym kołem zamachowym dla nowego pokolenia fanów golfa. Hiszpański golfista cechował  się ekstrawagancją, nieprzewidywalnością i swoistą dzikością na polu golfowym. Zupełnie magiczna krótka gra i wyczucie brytyjskich greenów pozwoliły mu zyskać sympatię miejscowych fanów i sportową nieśmiertelność. Na szesnastym dołku, po otrzymaniu uwolnienia bez kary, po wylądowaniu na tymczasowym parkingu, zamienił to wydarzenie na spektakularne birdie. Kolejne wygrane w 1984 roku, w St. Andrews i w 1988 w Lytham, potwierdziły klasę sportową wspaniałego Sevego.

 

 

Jak zawsze czekają na nas niezwykłe emocje. Tradycja turnieju i jego charakter na trwałe wpisały się w kalendarz golfowych wydarzeń na świecie. Organizatorzy każdego roku dokładają wszelkich starań, aby zawodnicy wspięli się na wyżyny swoich umiejętności i zmierzyli z wyzwaniem, jakie przyświecało golfowym pionierom.

 

Kto tym razem wzniesie Claret Jug ? Przekonamy się w niedzielę.

 

*

 

Transmisje The Open w Golf Channel Polska, we współpracy z Polsat Sport: 

Czwartek i piątek:

The Open Championship – runda 1 i 2 (LIVE) 7:30 – 21:00

Sobota:

The Open – runda 3 (LIVE) 11:00 – 21:00

Niedziela:

The Open  – finał (LIVE) 10:00 – 20:00

Komentują: Jacek Person i Andrzej Person.

 

Zdjęcie główne: Heronim Rutkowski

 

Napisali: Kasia Nieciak i Wojtek Ochocki

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni