100 lecie golfa w Polsce. Fot. PSGK

100 lat golfa w Polsce!

Mija dokładnie sto lat, od kiedy w Poznaniu na terenie koszar Siódmego Pułku Artylerii Ciężkiej zgromadziło się około czterdzieści osób, chętnych, aby w wolnej Polsce rozpocząć swoją przygodę z golfem. Tym oto sposobem 27 marca 1922 roku odbyło się pierwsze Walne Zgromadzenie Członków pierwszego polskiego klubu – Poznańskiego Klubu Golfowego.

Na spotkaniu uchwalono statut, wybrano Zarząd i od razu przystąpiono do planowania pierwszego sezonu golfowego. Tak zaczyna się nasza historia golfa, który w międzywojennej Polsce przybiera formy klubowe i co ważne – oficjalnie jest już uprawiany w barwach biało-czerwonych.

Czy to oznacza, że wcześniej Polacy golfa nie znali? Nie grali? Ależ golf nie był nam wcale taki obcy. Pewnie wielu z czytelników słyszało o polach golfowych, budowanych na ziemiach polskich w prywatnych majątkach ziemskich. Już na początku XX wieku grano u hrabiów Zamoyskich przy Pałacu w Jabłoniu, u hr Oppensdorffa i jego żony Doroty w Głogówku, czy w majątkach rodziny barona Leopolda Kronenberga. Placem do golfa chwaliło się też Warszawskie Koło Sportowe na warszawskiej Agrykoli. Jednak dopiero Niepodległa przyniosła warunki, aby golf mógł rozwijać się jako pełnoprawny sport, z profesjonalnym szkoleniem, współpracującymi ze sobą klubami i pierwszymi golfowymi turniejami.

W rocznicę rozpoczęcia działalności Poznańskiego Klubu Golfowego Poczta Polska S. A., z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Golfa Kobiet wydała kartę pocztową upamiętniającą 100 lat dla golfa w Polsce. Karta ukazała się w serii Historia Polskich Organizacji Sportowych i od piątku jest dostępna w sprzedaży. Bohaterami widniejącymi w grafice są: hrabia Alfred Potocki, właściciel dwóch prywatnych obiektów golfowych: w Julinie i Łańcucie, golfista, ambasador polskiego golfa na arenie międzynarodowej oraz przedstawicielka młodego współczesnego pokolenia polskich golfistek i golfistów – Maria Żrodowska.

W piątek, 25 marca 2022 roku w gościnnych progach Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, odbyła się premiera karty i spotkanie w gronie zaproszonych gości, dziennikarzy i osób zainteresowanych.

Gospodarzami spotkania byli: Elżbieta Panas, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Golfa Kobiet i Sławomir Majchrzak, Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Gościem honorowym wydarzenia była Olena Rudik, wiceprezydent Ukraińskiej Federacji Golfa, która przybyła do Warszawy na zaproszenie PSGK. Akcent ten pokazał solidarność w obliczu bieżących wydarzeń oraz współpracę golfową i historię.

W tematykę historyczną uczestników spotkania wprowadził Honorowy Prezes Polskiego Związku Golfa, senator Andrzej Person. Historię o początkach rozwoju polskiego golfa w krótkim rysie przedstawiła Elżbieta Grendecka, z Muzeum Historii Golfa w Polsce. W prezentacji nie zabrakło pierwszych golfowych wzmianek z początku XX wieku, historii Poznańskiego Klubu Golfowego oraz kolejnych powoływanych klubów: w Warszawie, Giszowcu, Sopocie i we Lwowie oraz nowych prywatnych obiektów, m.in. w Łańcucie.

Wszyscy przybyli goście otrzymali karty stemplowane datą wprowadzenia ich do emisji przez Pocztę Polską. Nie zabrakło również kuluarowych rozmów, wspólnych zdjęć i pysznego tortu. Organizatorem wydarzenia było Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Polskie Stowarzyszenie Golfa Kobiet. Wydarzenie swoim patronatem objął Polski Związek Golfa. Partnerami byli: Muzeum Historii Golfa w Polsce, Golf Team, Top Golf i Golf Channel Polska. Tegoroczny sezon golfa w jubileuszowym roku 100 lat golfa w Polsce uważamy za otwarty.

 

 

 

Napisała: Elżbieta Grendecka

 

Zredagowała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni