Greenbrier: Bubba, Xander i historia wielkiej powodzi.

W czerwcu 2016 roku, jakieś dwa tygodnie przed terminem rozpoczęcia turnieju PGA TOUR – Greenbrier Classic, Virginię Zachodnią nawiedziła największa powódź od ponad 100 lat. Pole The Old White TPC zostało zdewastowane, podobnie jak większość stanu oraz życie jego mieszkańców. Turniej oczywiście został odwołany i zanosiło się też, że nie odbędzie się również w roku następnym. Stało się inaczej …

Wielkim wysiłkiem i zaangażowaniem ogromnej grupy ludzi i środków, to piękne pole zostało gruntownie odbudowane. Trzeba było zrekonstruować na nowo: fairwaye, bunkry, greeny, wszystko! Jednak, jakimś cudem, The Old White TPC gotowe było do rozegrania kolejnej edycji turnieju już w 2017 roku.

Turniej rozegrany został po raz pierwszy w 2010 roku i zastąpił wówczas Buick Open, w zmieniającym się kalendarzu PGA TOUR. Pierwszym zwycięzcą został Australijczyk Stuart Appleby, który pokonał jednym uderzeniem Jeffa Overtona. W siedmiu dotychczas rozegranych edycjach turnieju, nie zdarzył się jeszcze śmiałek, który zwyciężałby tam dwukrotnie. Tak też jakoś się składa, że rywalizacja jest tam zwykle bardzo zacięta. Trzykrotnie o zwycięstwie decydowała dogrywka,  dwukrotnie zwycięzca triumfował dzięki jednemu uderzeniu przewagi, a dwukrotnie dwóm.

Podobnie było rok temu, kiedy  Alexander Victor Schauffele sięgał po swoją pierwszą wygraną na PGA TOUR. Od tamtego zwycięstwa, 23-latek tak się napędził, że jako pierwszy debiutant w historii, zwyciężył jeszcze w zamykającym sezon – Tour  Championship, zajmując z rozmachem, trzecie miejsce w rankingu FedEx Cup!

 

 

Rozpoczynał on rundę finałową, tracąc trzy uderzenia do prowadzącego od samego początku, Kolumbijczyka – Sebastiana Munoza. Xander zagrał wtedy 67 uderzeń (-3),  trafiając na ostatnich trzech dołkach dwa birdie i pokonując jednym punktem Roberta Streba, grając jeden dołek przed parą głównych rywali – Munozem i Strebem. Zawsze uśmiechnięty młodzieniec, o nieprawdopodobnie trudnym do wymówienia i napisania nazwisku, został wówczas siódmym graczem, wygrywającym ten turniej, wyłaniając się zza pleców konkurencji oraz czwartym triumfatorem – debiutantem.

Greenbrier – to luksusowy ośrodek z charakterystycznym ogromnym, ponad 60-letnim  hotelem – Old White Hotel, zlokalizowany w Górach Allegheny, niedaleko miasta White Sulphur Springs, w Hrabstwie Greenbrier, w Virginii Zachodniej. Ośrodek rozpościera się na 4.5 hektarach. Znajduje się tam 710 pokoi, 20 restauracji oraz potężne podziemia, które w czasach zimnej wojny miały być schronem atomowym dla amerykańskich kongresmenów.

 

 

Zaprojektowane przez Charlesa Blaira Macdonalda, otwarte 104 lata temu, pole golfowe – The Old White, zyskało miano pola TPC – Tournament Players Club dopiero w 2011 roku. W 2013 roku pole zostało wydłużone do 6 663 metrów. Po wielkiej powodzi część dołków uległa modernizacji. Niektóre dołki inspirowane są dołkami z innych szkockich pól – skąd pochodził główny projektant. I tak, ósemka przypomina piętnastkę z North Berwick, trzynastka przywodzi na myśl Prestwick, ze słynnym dołkiem  – „Alps”, a piętnastka podobna jest do dołka „Eden” w St.Andrews.

 

 

Rekordzistą turnieju jest Stuart Appleby, który w finałowej rundzie , rozgrywanego wtedy po raz pierwszy turnieju, wykręcił w 2010 roku – 59 (!) uderzeń, jako zaledwie piąty gracz w historii PGA TOUR! Stuart wciąż dzierży również rekord po 72 dołkach – 258 uderzeń!

 

 

Od czwartku na polu The Old White TPC rozpocznie się Military Tribute at The Greenbrier. Zagrają tam m.in.: Phil Mickelson – po raz pierwszy od zaskakujących wydarzeń podczas US Open, Bubba Watson – świeżutki zwycięzca Travelers Championship, po kontuzji kolana borykający się z problemami lokomocyjnymi – John Daly, Tony Finau, Brian Harman, Danny Lee, Hunter Mahan, Jimmy Walker, Nick Watney, Webb Simpson, Kevin Kisner.

 

 

Według PGA TOUR Power Rankings największym faworytem do wygranej jest Tony FinauBubba Watson – jedyny super mocarz, który zwyciężał już trzykrotnie w tym roku, zajmuje tam trzecią pozycję!

 

 

Transmisje w Golf Channel Polska:

Czwartek, piątek – od 21.30

Sobota, niedziela – od 19.00

 

Komentują: Jacek Person & Piotr du Château

 

 

Emocje gwarantowane!

 

Napisała: Kasia Nieciak

Partnerzy oficjalni

Partnerzy wspierający